Los premios de la crítica de los Estados Unidos 2010: Houston

Los premios de la crítica de los Estados Unidos 2010: Houston

por - Críticas
12 Dic, 2010 05:00 | 1 comentario

La asociación de críticos de Houston incluye más categorías y nominados (y una categoría para peor película), y entre los cinco que quedaron para el premio a mejor película extranjera de 2010 está “El secreto de sus ojos”, de Juan José Campanella, que se estrenó allí este año, pese a que el Oscar corresponde al […]

La asociación de críticos de Houston incluye más categorías y nominados (y una categoría para peor película), y entre los cinco que quedaron para el premio a mejor película extranjera de 2010 está “El secreto de sus ojos”, de Juan José Campanella, que se estrenó allí este año, pese a que el Oscar corresponde al año pasado.

Los candidatos a mejor película (salvo la sorpresiva aparición de “Kick-Ass”) son, más o menos, casi todos los que seguramente estarán nominados al Oscar en esta categoría. Imagino que por ser Texas, “True Grit” (Temple de acero), el western de los hermanos Coen, tuvo más nominaciones que en otras agrupaciones de críticos. Y lo mismo sucede con “127 horas”, de similar escenario, si bien transcurre en Utah.

Sin más preámbulos, entonces, las nominadas. En breve estarán los premios de Los Angeles, cuestión de diferencia horaria nomás…

BEST PICTURE:
127 Hours, Fox Searchlight (produced by Christian Colson, John Smithson, Danny Boyle)
Black Swan, Fox Searchlight (produced by Mike Medavoy, Scott Franklin, Arnold Messer, Brian Oliver)
Inception, Warner Bros. (produced by Christopher Nolan, Emma Thomas)
Kick Ass, Lionsgate (produced by Matthew Vaughn, Brad Pitt, Kris Thykier, Adam Bohling, Tarquin Pack, David Reid)
The Kids are All Right, Focus Features (produced by Gary Gilbert, Jordan Horowitz, Celine Rattray, Daniela Taplin Lundberg, Philippe Hellmann)
The King’s Speech, The Weinstein Company (produced by Iain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin)
The Social Network, Columbia Pictures (produced by David Fincher, Scott Rudin, Danna Brunetti, Michael de Luca, Cean Chaffin, Kevin Spacey)
Toy Story 3, Walt Disney Pictures (produced by Darla K. Anderson, John Lasseter, Nicole Paradis)
True Grit, Paramount Pictures (produced by Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin, Steven Spielberg)
Winter’s Bone, Roadside Attractions (produced by Anna Rosellini, Alix Madigan)

BEST DIRECTOR:
Darren Aronofsky, Black Swan
Danny Boyle, 127 Hours
Joel & Ethan Coen, True Grit
David Fincher, The Social Network
Christopher Nolan, Inception

BEST ACTOR:
Jeff Bridges, True Grit
Robert Duvall, Get Low
Jesse Eisenberg, The Social Network
Colin Firth, The King’s Speech
James Franco, 127 Hours

BEST ACTRESS:
Annette Bening, The Kids are All Right
Nicole Kidman, Rabbit Hole
Jennifer Lawrence, Winter’s Bone
Natalie Portman, Black Swan
Noomi Rapace, The Girl with the Dragon Tattoo

BEST SUPPORTING ACTOR:
Christian Bale, The Fighter
Andrew Garfield, The Social Network
Bill Murray, Get Low
Jeremy Renner, The Town
Geoffrey Rush, The King’s Speech

BEST SUPPORTING ACTRESS:
Helena Bonham Carter, The King’s Speech
Melissa Leo, The Fighter
Julianne Moore, The Kids are All Right
Hailee Steinfeld, True Grit
Jackie Weaver, Animal Kingdom

BEST SCREENPLAY:
Lisa Cholodenko & Stuart Blumberg, The Kids are All Right
Debra Granik & Anne Rosellini (based on the novel “Winter’s Bone” by Daniel Woodrell, Winter’s Bone
John Lasseter (story) & Andrew Stanton (story) & Lee Unkrich (story) and Michael Arndt (screenplay), Toy Story 3
Christopher Nolan, Inception
Aaron Sorkin (based on the book “The Accidental Billionaires” by Ben Mezrich), The Social Network

BEST ANIMATED FILM:
Despicable Me, Universal Pictures (directed by Pierre Coffin & Chris Renaud, produced by John Cohen, Janet Healy, Chris Meledandri)
How to Train Your Dragon, DreamWorks Animation (directed by Chris Sanders & Dean DeBlois, produced by Bonnie Arnold, Doug Davison, Roy Lee, Michael Connolly, Tim Johnson)
Megamind, Paramount Pictures (directed by Tom McGrath, produced by Lara Breary, Ben Stiller, Denise Nolan Cascino)
Tangled, Walt Disney Pictures (directed by Nathan Greno & Byron Howard, produced by Roy Conli, John Lasseter, Glen Keane)
Toy Story 3, Walt Disney Pictures (directed by Lee Unkrich, produced by Darla K. Anderson, John Lasseter, Nicole Paradis)

BEST CINEMATOGRAPHY:
Roger Deakins, BSC, ASC, True Grit
Matthew Libatique, Black Swan
Anthony Dod Mantle, BSC & Enrique Chediak, 127 Hours
Wally Pfister, ASC, Inception
Eduardo Serra, Harry Potter and the Deathly Hallows, Part One

BEST DOCUMENTARY:
Client 9: The Rise and Fall of Eliot Spitzer, Magnolia Pictures (directed by Alex Gibney, produced by Maiken Baird, Robert DeBitetto, Alex Gibney)
Marwencol, The Cinema Guild (directed by Jeff Malmberg, produced by Jeff Malmberg, Tom Putnam, Matt Radecki, Chris Shellen, Kevin W. Walsh)
Restrepo, National Geographic Entertainment (directed and produced by Tim Hetherington & Sebastian Junger)
The Tillman Story, The Weinstein Company (directed by Amir Bar-Lev, produced by John Battsek, Robert DeBitetto)
Waiting for Superman, Paramount Pictures (directed by Davis Guggenheim, produced by Lesley Chilcott)

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM:
Biutiful, Mexico (directed by Alejandro Gonzalez Inarritu, produced by Alejandro Gonzalez Inarritu, Alfonso Guaron, Guillermo del Toro, Fernando Bovaira, Sandra Hermida, Jon Kilik, Ann Ruark)
Carlos, France/Germany (directed by Olivier Assayas, produced by Jens Meurer, Judy Tossell, Daniel Leconte, Raphael Cohen)
Mother, South Korea (directed by Bong Joon-ho, produced by Choi Jae-won, Seo Woo-sik)
The Girl with the Dragon Tattoo, Sweden (directed by Niels Arden Oplev, produced by Soren Staermose)
The Secret in their Eyes, Argentina (directed by Juan Jose Campanella, produced by Juan Jose Campanella, Gerardo Herrero, Mariela Besuiveski, Vanessa Ragone, Axel Kuschevatsky)

BEST ORIGINAL SCORE:
Carter Burwell, True Grit
John Powell, How to Train your Dragon
A.R. Rahman, 127 Hours
Trent Reznor & Atticus Ross, The Social Network Hans Zimmer, Inception

BEST ORIGINAL SONG:
“If I Rise” from 127 Hours, music by A.R. Rahman and lyrics by Dido Armstrong & Rollo Armstrong
“Shine” from Waiting for Superman, music & lyrics by John Legend
“The Clap” from Get Him to the Greek, music & lyrics by Dan Bern & Mike Viola
“We are Sex Bob-Omb!” from Scott Pilgrim vs. the World, music & lyrics by Beck
“You Haven’t Seen the Last of Me” from Burlesque, music & lyrics by Diane Warren

WORST MOVIES OF THE YEAR:
Furry Vengeance, Summit Entertainment (produced by Robert Simonds, Brendan Fraser, Keith Goldberg, Ira Shuman)
Jonah Hex, Warner Bros. (produced by Akiva Goldsman and Andrew Lazar)
Sex and the City 2, Warner Bros. (produced by Michael Patrick King, Sarah Jessica Parker, Darren Star, John Melfi)
Splice, Warner Bros. (produced by Steve Hoban, Guillermo del Toro)
The Last Airbender, Paramount Pictures (produced by M. Night Shyamalan, Frank Marshall, Kathleen Kennedy, Sam Mercer, Scott Aversano)